Kongres Kamieniarski – zobacz jak działa skaner laserowy Zoom 3D

Uwielbiamy uczestniczyć w wydarzeniach, w których ludzi łączy pasja oraz wspólne zainteresowania. W ostatnim czasie gościliśmy na Kongresie Kamieniarskim ZPBK. Była to już szesnasta edycja tego jesiennego zjazdu. Tegoroczny Kongres poświęcony był nowoczesnym technologiom w branży kamieniarskiej, a połączony był z Dniem Otwartym w WKG Wojkowice.

To właśnie w tym miejscu uczestnicy mieli okazję w świetnej atmosferze zwiedzić nowoczesny zakład obróbki kamienia, zobaczyć najnowsze maszyny w ich środowisku pracy oraz zapoznać się z urządzeniami do pomiarów 3D. O najnowszych trendach w kamieniarskim parku technologicznym opowiadał wiodący dystrybutor maszyn i urządzeń – firma TGR ze Świebodzic. Wydarzeniu towarzyszył rewelacyjny catering, a także wręczenie dyplomów czeladniczych oraz mistrzowskich. My ze swojej strony przedstawiliśmy nowoczesne technologie pomiarowe oraz system Geomax Zoom 3D, niezbędny do pomiarów m.in. blatów, schodów, elewacji oraz wielu innych obiektów budowlanych. 

Oglądanie zakładu i wyprzedaż kamienia stały się bodźcem do rozmów o kondycji branży oraz ogromnym polem do wymiany doświadczeń w pracy.

Pomiary Zoom3D

Skaner laserowy Zoom3D podobnie jak tachimetr łączy w sobie cechy teodolitu, niwelatora oraz dalmierza laserowego. Za pomocą takiego instrumentu możemy zinwentaryzować niemal każdy obiekt budowlany wraz z wizualizacją 3D. Instrument składa się z trzech sensorów. Pierwszy to disto (dokładny dalmierz laserowy), drugi – sensor odczytu koła pionowego i poziomego, a trzeci to automatyczny kompensator. Dane pozyskujemy w postaci punktów lub linii. Urządzenie sterowane jest z tabletu lub komputera PC za pomocą bardzo prostego i czytelnego interfejsu X-PAD. Dodatkowo urządzenie posiada kamerę z funkcją automatycznego rozpoznawania wielokątów co czyni go w pełni funkcjonalnym robotem. 

Aby lepiej zrozumieć do czego może służyć urządzenie, podamy prosty przykład inwentaryzacji  pomieszczenia biurowego. Wyobraźmy sobie pomieszczenie, w którym ze względu na dużą ilość mebli , listew przypodłogowych , urządzeń biurowych etc., utrudniony jest dostęp dla pomiaru bezpośrednim przymiarem. Wykonując pracę opisywanym urządzeniem już na etapie wstępnym za pomocą oprogramowania niewidoczne miejsca możemy w  bardzo prosty doliczyć, aby pomiar był kompletny już na etapie prac terenowych. Oczywiście soft pozwala na zapis zdjęć oraz notatek poszczególnych szczegółów ważnych przy inwentaryzacji.

   

Czas wykonania pomiaru wraz z punktami REF do stanu załączonego wynosi około 10 minut, jednak wprawionemu operatorowi może zająć to nawet krócej. Z oknem i drzwiami, będzie o 1 minutę dłużej. Dokładność lokalna wynosi 2mm,  a globalnie wszystkie pomieszczenia w budynku po wyrównaniu około 5mm – 25mm, w zależności od techniki pomiarowej i doświadczenia. Punkty REF to punkty osnowy, które służą do orientacji urządzenia, aby całość prac była wykonywana w jednym układzie współrzędnych. Przenosząc stanowisko dalej, ponownie orientujemy urządzenie – właśnie na punkty REF i kontynuujemy pomiar pozostałych pomieszczeń. Całość postępu prac widzimy na oknie monitora i przy skrupulatnym działaniu mamy pewność, że żaden ważny szczegół nam nie umknie. Po powrocie do biura eksportujemy nasz pomiar do formatu CAD, lub txt. Po zakończonych pracach terenowych, możemy załączyć elementy projektowe i wynieść je na obiekcie dwoma metodami. Pierwsza metoda bezpośrednia to wytyczenie na laser widzialny, a druga – pośrednia  – to wytyczenie przy użyciu tyczki z tarczą celowniczą.

Jeżeli obydwie metody nie sprostają trudnym uwarunkowaniom terenowym, możemy skorzystać z aplikacji offset, która rozwiąże problem niedostępnego tyczonego punktu. Urządzenie posiada bardzo bogate oprogramowanie umożliwiające także: nadawanie wysokości z reperu roboczego, przenoszenie pionu z sufitu na posadzkę, automatyczne skanowanie profili co 1cm w pionie lub poziomie, pomiar odległości i wysokości między dwoma punktami, liniami, płaszczyznami oraz kilkadziesiąt innych zadań – włączając obliczenie objętości i powierzchni 2D.  Reasumując powyższe przykłady, mamy do czynienia z teodolitem, niwelatorem budowlanym, dalmierzem laserowym, pionownikiem budowlanym oraz z tachimetrem robotycznym w jednym. To pierwsze tego typu urządzenie.

Całość daje nam multi funkcjonalne, proste w obsłudze urządzenie pomiarowe, które dzięki swoim możliwościom zastępuje wiele innych przyrządów niezbędnych na placu budowy. Podkreślić trzeba także funkcjonalność i kompatybilność z najpopularniejszymi programami typu CAD,  co pozycjonuje to urządzenie bardzo wysoko w kategorii użytkowej.  

Dlaczego Zoom3D, a nie klasyczny tachimetr total station?

1.Łatwa obsługa.

2. Pełna wizualizacja mierzonego obiektu, także po zmianie stanowiska na dużym ekranie.

3. Praca na dużych plikach 3D.

4. Pełna wersja ROBOTIC urządzanie jest znacznie tańsze niż total station foto robotic.

Do jakiego użytkownika skierowany  jest Zoom 3D ?

Zoom 3D jest wszystkich użytkowników związanych z budownictwem, architekturą, geologią i modernizacją wnętrz obiektów budowlanych oraz zagospodarowaniem przestrzeni w wersji lokalnej do 100m. 

Warto także nadmienić, że firma zajmującą się oprogramowaniem jest otwarta na indywidualne życzenia użytkowników oraz chętnie uzupełnia już i tak bogaty SOFT w polskiej wersji językowej.

Dokładne działanie urządzenia możesz zobaczyć w najnowszym odcinku vloga poświęconemu Zoomowi 3D:

GeoMagazyn

Zapraszamy do bezpłatnej prenumeraty naszego magazynu. Tu będziemy informować o nowościach ze świata geodezji, sprzęcie, jego zastosowaniu. Zwięźle, krótko i przystępnie, ze szczyptą humoru.

Twojego adresu mailowego użyjemy tylko po to, by przesyłać świeże wiadomości i informacje dotyczące geodezji. Twoje dane, będą też przez nas używane do tego, aby, od czasu do czasu, dostarczyć porcję specjalnie przygotowanych, dostosowanych do Twoich preferencji reklam.

Podając swoje dane, wyrażasz zgodę na powyższe działania. Dane te będą przechowywane w systemie mailingowym o nazwie MailerLite. Szerzej o sposobie w jaki przechowujemy Twoje dane dowiesz się w polityce prywatności.