Fotogrametria dla każdego
Wprowadzony przez firmę Geomax system PicPoint ma szansę sprawić, że praca terenowa geodety stanie się zdecydowanie bardziej komfortowa i efektywna.
Czym jest system PicPoint?
Firma Geomax, tworząc rozwiązanie PicPoint jako jedna z nielicznych marek na światowym rynku producentów sprzętu pomiarowego przyjęła założenia, aby system fotogrametrii bliskiego zasięgu, który tworzą był prosty, elastyczny, ale również tani.
Bardzo istotne jest to, że technologia PicPoint może być stosowana ze wszystkimi precyzyjnymi odbiornikami GNSS oraz tachimetrami firmy Geomax. Dzięki temu rozwiązaniu można w bardzo łatwy sposób wyznaczyć na zdjęciach współrzędne punktów, które nie mogą być zmierzone w klasyczny sposób. Wielu z Was fotogrametria naziemna kojarzy się pewnie ze żmudnymi pracami kameralnymi, ale oferowane przez Geomax oprogramowanie X-PAD, wraz z modułem CAD sprawiają, że tego typu pomiar może być wykonany naprawdę łatwo i szybko, a w dodatku bezpośrednio w terenie.
3 kroki przed rozpoczęciem pomiaru
- Wyznaczenie elementów orientacji zewnętrznej – robimy to za pomocą bezpośredniego pomiaru odbiornikiem GNSS lub przy użyciu tachimetru.
- Wykonanie trzech zdjęć mierzonego obiektu – zdjęcia wykonujemy z trzech różnych pozycji. Do ich wykonania służy specjalna cyfrowa kamera, która montowana jest na tyczce z odbiornikiem GNSS lub pryzmatem.
- Aktywacja modułu PicPoint – robimy to dosłownie jednym przyciskiem w oprogramowaniu XPAD. PicPoint wyznaczy nam strefy dokładności – w tym momencie możemy zaczynać pomiar.
Sprzęt o wielu zastosowaniach
To, co na pewno warto podkreślić to fakt, że ostateczne współrzędne oraz pełną wizualizację niedostępnych elementów uzyskujemy bezpośrednio ze zdjęcia, a cały czas korzystamy wyłącznie z rejestratora polowego. Metoda ta, przy zachowaniu rygoru pomiarowego typowego fotogrametrii bliskiego zasięgu daje naprawdę duże możliwości i równie obiecujące efekty. To, co dodaje wszechstronności wykorzystania tej technologii to fakt, że cyfrowa kamera nie jest na stałe zintegrowana z konkretnym odbiornikiem GNSS czy tachimetrem, co oznacza, że w bardzo prosty sposób możemy zamontować ją na dowolnym instrumencie marki Geomax.
W czym tkwi innowacyjność PicPoint?
W ostatnim czasie zauważyliśmy trend, który coraz szerzej rozpowszechnia się wśród geodetów. Jest nim jednoczesna praca z odbiornikiem GNSS i tachimetrem.Zanim jednak
zainwestujemy niebagatelne pieniądze w takie rozwiązanie, należy zastanowić się, czy zamiast przyspieszyć i usprawnić sobie pracę, wręcz przeciwnie – nie komplikujemy jej i nie spowalniamy? Aby uniknąć takiej sytuacji, w Geomax stawiamy na dialog z klientem i starannie wsłuchujemy się w to, co ma on nam do powiedzenia. Efekty takiej współpracy widoczne są już dziś – technologia X-pole to właśnie jeden z nich. Dzięki niej wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, aby swobodnie przełączać się pomiędzy pomiarem tachimetrycznym (z wykorzystaniem zmotoryzowanego Geomax Zoom90) a satelitarnym. Dzięki temu geodeta staje się bardziej niezależny i może samodzielnie zdziałać dużo więcej.
Wiedząc jak działa X-Pole oraz system PicPoint, masz dwie opcje: albo wyobrazić sobie jak bardzo rosną możliwości zestawu wzbogaconego o tę technologię, albo po prostu umówić się z nami na bezpłatne testy!
Połączenie technologii klasycznych z fotogrametrią bliskiego zasięgu tworzy innowacyjny zestaw pomiarowy.