Historia Geoline czyli – jak to kiedyś było.

Tysiącmilowa wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku.
 
 
Tę prostą prawdę przypisuje się tradycyjnie Konfucjuszowi, lecz zna ją każdy, kto kiedykolwiek próbował działać w biznesie. Niewątpliwie zna ją także Tomasz Kubica – właściciel naszej firmy – Geoline pełniącej obecnie rolę wyłącznego dystrybutora produktów marki GeoMax na Polskę. Firmy, której historia obfituje w determinację, doświadczenie i nieoczekiwane zwroty akcji… 
 
Oto ta historia.
 
Tomasz Kubica nigdy kariery handlowca nie planował; przeciwnie – raczej dążył do tego, by swoją przyszłość związać z pracą w terenie niż z działalnością handlową. O całej sprawie zdecydowała jedna przypadkowa propozycja.
 
 
„Na początku był Geobud…” – wspomina Tomasz.
 
 
Firma, która w latach 90-tych odegrała prekursorską rolę w rozwoju polskiego rynku usług geodezyjnych.
 
 
„Z tą firmą miał wtedy do czynienia każdy, kto w jakikolwiek sposób związany był z polską geodezją.”
 
 
– dodaje i nazywa ludzi tworzących ówczesny rynek „wielką rodziną”. W tym środowisku po raz pierwszy zorganizowano sławne targi geodezyjne, wtedy też rozpoczęto nakład pisma „Geodeta”. Czas współpracy zaowocował dla Tomasza cennymi znajomościami; udało się zdobyć doświadczenie i na poważnie wejść w geodezyjne środowisko, co wytyczyło drogę późniejszego rozwoju. 
 
Kolejnym krokiem było przejęcie działu handlowego po rozpadzie firmy Geobud i  rozpoczęcie przez nas działalności jako spółka cywilna Geoline. Firma była autorskim projektem Tomasza, który włożył w nią całą ówczesną wiedzę i doświadczenie. Wiodło nam się dobrze. Od początku byliśmy nastawieni nie tylko na zarobek, lecz przede wszystkim na dostarczanie dobrego produktu, który miał rozwiązywać codzienne, techniczne problemy geodetów. Dobre podejście i zaangażowanie szybko zaprocentowały; zdobyliśmy pozycję jednego z głównych przedstawicieli produktów geodezyjnych (np marki Nikon) na rynek Polski południowej i funkcjonowaliśmy w ten sposób (jako mała firma handlowa) przez pierwsze 13 lat. Nasza pozycja została dostrzeżona w 2014 roku, kiedy dynamicznie rozwijająca się szwajcarska firma GeoMax szukała dystrybutora na rynek polski. Tomasz  bardzo wtedy zabiegał o nawiązanie współpracy, gdyż GeoMax dzięki swoim narzędziom geodezyjnym kompatybilnym z systemem Android, wprowadził całkiem nową jakość i możliwości w codziennych projektach i pracach geodezyjnych 
 
Tym, co konkretnie zdecydowało o naszym zainteresowaniu, był X-pad; wyróżnik wśród produktów GeoMaxa powstały dzięki projektowi włoskiej firmy LSE, która zajmuje się tworzeniem oprogramowań do urządzeń elektronicznych. Firma została dostrzeżona i kupiona przez globalny koncern Hexagon, który w swoim portfolio miał już wtedy GeoMaxa. Dzięki współpracy obu firm powstało pierwsze, zaawansowane urządzenie dla geodetów z oprogramowaniem na Androia, czyli właśnie X-pad. Produkt znacząco podniósł konkurencyjność szwajcarskiej firmy, a sukcesy na wielu rynkach zapoczątkowały szereg inwestycji w innowacje, nowy sprzęt i nowe produkty, co dało GeoMaxowi jedną z czołowych pozycji w swojej branży na świecie. 
 
Gdy w 2014 roku szwajcarski koncern rozpoczynał działalność na rynku polskim, wytypowano czterech potencjalnych dystrybutorów i Geoline został regionalnym przedstawicielem GeoMaxa. W tym czasie w naszej firmie zaczęły pojawiać się pomysły na wykorzystanie szansy współpracy z dużym partnerem i zwiększenie dystrybucji. Wtedy do naszego zespołu  dołączył Adam Domagała – znajomy Tomasza jeszcze z początków jego handlowej kariery, który na ten czas pracował dla konkurencji. Pojawiły się wspólne pomysły, które w końcu doprowadziły do otwarcia ogólnopolskiego biura w Warszawie, a firma stała się jedynym, autoryzowanym przedstawicielem marki GeoMax w Polsce. 
 
W 2017 roku nasz zespół liczył już 20 osób oraz posiadał przedstawicieli w każdym regionie Polski.
 
A przyszłość?
 
Czas pokaże. Wierzymy jednak, że będziemy tej przyszłości ważnym elementem.

GeoMagazyn

Zapraszamy do bezpłatnej prenumeraty naszego magazynu. Tu będziemy informować o nowościach ze świata geodezji, sprzęcie, jego zastosowaniu. Zwięźle, krótko i przystępnie, ze szczyptą humoru.

Twojego adresu mailowego użyjemy tylko po to, by przesyłać świeże wiadomości i informacje dotyczące geodezji. Twoje dane, będą też przez nas używane do tego, aby, od czasu do czasu, dostarczyć porcję specjalnie przygotowanych, dostosowanych do Twoich preferencji reklam.

Podając swoje dane, wyrażasz zgodę na powyższe działania. Dane te będą przechowywane w systemie mailingowym o nazwie MailerLite. Szerzej o sposobie w jaki przechowujemy Twoje dane dowiesz się w polityce prywatności.