Trzeba przyznać, że dzięki skaningowi laserowemu inwentaryzacje architektoniczne i pomiary inżynierskie weszły na całkiem nowy poziom. Dlaczego skanery laserowe są coraz popularniejsze w naszej branży?
Ze względu na możliwość pomiaru wielu punktów jednocześnie. Chmura punktów zapewnia wierne i pełne odwzorowanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów obiektów, podczas gdy klasyczne pomiary dostarczają informacji tylko o pojedynczych punktach i wymiarach. Jednym słowem nasze pomiary będą szybsze, łatwiejsze, a produkty końcowe (czyli rzuty czy modele) bardziej kompleksowe. Wykorzystując skaning przy pomiarach deformacji budowli i konstrukcji, również uzyskamy o wiele szersze spektrum danych, które posłużą nam do dalszych analiz.
Stopniowe przechodzenie na BIM (modelowanie informacji o budynku) w branży architektonicznej i budowlanej zwiększy w najbliższych latach zapotrzebowanie na chmurę punktów. Będzie to dotyczyło zwłaszcza renowacji i adaptacji starych, niekiedy zabytkowych budynków, ale również procesów budowlanych w nowych inwestycjach. Geometrię naziemną często łączy się ze skaningiem laserowym w pracach takich jak inwentaryzacja elewacji budynków czy tworzenie modeli 3D mniejszych obiektów.
Chociaż mogłoby się wydawać, że wykonywanie pomiarów 3D to czynność zarezerwowana dla geodetów, z nowoczesnymi skanerami laserowymi nie jest to trudne również dla osób pracujących w innych branżach. Przykładem takiego łatwego w obsłudze, a przy tym wysoce wydajnego i precyzyjnego sprzętu jest skaner lidarowy FJD Trion P1.
Więcej na jego temat dowiesz się z poniższego filmu. A jeśli interesują Cię szczegóły techniczne tego urządzenia – koniecznie odwiedź naszą stronę
https://www.sklepgeodety.pl/produkt/fjd-trion-p1-skaner-lidarowy/