Kilka miesięcy temu w wyniku nawiązania współpracy z firmą Flytech w ofercie Geoline znalazły się systemy UAV – bezzałogowe statki powietrzne. Jednym z nich jest BIRDIE – unikalna i wielofunkcyjna platforma bezzałogowa szerokiego przeznaczenia. BIRDIE jest wyjątkowo przyjaznym w użytkowaniu i transporcie narzędziem, dzięki któremu możemy pozyskiwać zobrazowania lotnicze. Dzięki zminiaturyzowanym podzespołom oraz sensorom optycznym samolot ma bardzo niską masę startową. Dodatkowo jest bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga od operatora specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia.
Zastosowanie BIRDIE
Samolot świetnie sprawdzi się przy wykonywaniu ortofotomap, numerycznych modeli terenu, czy określaniu wskaźnika wegetacji i kondycji roślinności. Z tego właśnie względu został wcielony do oferty Geoline – jego stosowanie w geodezji jest niezastąpione. Używane jest jednak również w budownictwie, rolnictwie, leśnictwie czy na rzecz ochrony środowiska.
Dlaczego system BIRDIE jest najlepszym wyborem?
Prosta i intuicyjna obsługa. Płatowiec BIRDIE wyróżnia się prostą konstrukcją i wyjątkowo dopracowanym oprogramowaniem planowania i kontroli lotu. Te cechy zapewniają bardzo duży komfort użytkowania systemu – jednocześnie bezpieczeństwo użytkownika jest stale na wysokim poziomie.
Wymienne moduły optyczne. Kadłub samolotu BIRDIE przystosowany jest do przenoszenia różnych sensorów optycznych. To, co może się znaleźć na jego pokładzie w postaci poszczególnych modułów, to między innymi różnego rodzaju aparaty fotograficzne oraz kamery wielospektralne.
Unikalna konstrukcja platformy. Samolot BIRDIE wykonany jest z elastycznego i odpornego na uszkodzenia tworzywa EPP. Posiada również specjalne wzmocnienia w newralgicznych punktach konstrukcji – tych, które mogą być narażone na uszkodzenia. Dzięki temu platforma zyskuje wyjątkową trwałość i odporność eksploatacyjną.
Komfortowa eksploatacja. Użytkowanie systemu BIRDIE jest wyjątkowo wygodne. Samolot jest gotowy do lotu dosłownie w kilka minut – startuje z ręki i ląduje na brzuchu. BIRDIE transportowany jest kompaktowej i bardzo wytrzymałej skrzyni.
Oszczędny i ekologiczny napęd. Samolot bezzałogowy BIRDIE wyposażony jest w cichy i oszczędny zespół napędowy. W jego skład wchodzi: bezszczotkowy silnik z dwupłatowym, składanym śmigłem pchającym. Zasilanie pochodzi z ogniwa litowo-polimerowego.
Co muszę zrobić, żeby pracować z BIRDIE?
- Zaplanuj swój lot. Aby rozpocząć nalot możesz skorzystać z oprogramowania naziemnej stacji kontroli lotu, które krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy planowania misji. Dzięki niemu możesz zaplanować cały nalot. W programie zdefiniuj cel oraz obszar Twojego nalotu – całą resztą zajmie się za Ciebie komputer. Najważniejsze jest to, że aby sterować systemem BIRDIE wcale nie musisz znać się na lotnictwie – zaprojektowany został szereg procedur i zabezpieczeń, które będą czuwały nad poprawnością lotu – od planowania, aż po jego wykonanie.
-
Leć! Wystarczy jedno kliknięcie, aby przesłać plan do samolotu. Aby wykonać start, musisz wypuścić samolot z ręki. Dzięki temu, że samolot posiada niską masę startową, cały nalot, wraz ze startem i lądowaniem jest komfortowy i bezpieczny. Samolot wykonuje cały nalot zdjęciowy samodzielnie – Ty jako operator musisz go jedynie na bieżąco nadzorować. Możesz to robić przy pomocy stacji naziemnej – wystarczy, że będziesz monitorował takie parametry jak położenie, prędkość i stan baterii.
-
Opracuj dane. Tuż po wylądowaniu samolotu możesz dokonać wstępnej analizy danych materiału zdjęciowego. W celu uzyskania profesjonalnego opracowania fotogrametrycznego takiego jak ortofotomapy czy modele terenu, skorzystaj z odpowiedniego oprogramowania do obróbki danych lub abonamentowej usługi post-processingu danych.