W krótkim artykule postaram się zachęcić do weryfikacji dotychczasowych klasycznych metod wykorzystywanych do pomiarów objętości na korzyść metod fotogrametrycznych.
Kiedy naszym zadaniem jest cykliczne sporządzenie raportu faktycznego stanu zapasów surowca, zazwyczaj przystępujemy do zadania w sposób klasyczny. Aby móc obliczyć objętość musimy zebrać dane pomiarowe najczęściej angażując zespoły geodezyjne z odbiornikami GNSS. W zależności od gęstości stawianych pikiet zbieramy mniej lub bardziej wiarygodne dane, które są podstawą do obliczeń. Gdy wartość surowca do pomiaru jest warta miliony, to małe błędy pomiarowe mogą się sumować, a w efekcie potrafią narazić nas na ogromne straty. Dlatego właśnie dobór odpowiedniej metody pozyskiwania danych jest tu kluczowym problemem. Klasyczne metody są mało wydajne i obarczone ryzykiem dużych błędów. Bardzo często pomiarowi zmuszeni są chodzić po niestabilnym materiale sypkim narażając się na urazy, a sam pomiar zazwyczaj jest mało precyzyjny i czasochłonny.
Zastosowanie fotogrametrii i nalot dronem całkowicie zmienia podejście do takich pomiarów. W następstwie zaplanowanej misji pomiarowej i processingu pozyskanych zdjęć uzyskujemy precyzyjny model 3D badanego składowiska. Mając taki materiał bazowy możemy w zależności od potrzeb wykonać obliczenia mas, przekroje, raporty i porównania ze stanem pierwotnym pokazując przykładowo postęp prac ziemnych. Dobierając odpowiednią platformę BSL oraz oprogramowanie, całość zadania wykonujemy z większą precyzją, większą wydajnością, mniejszą liczbą osób potrzebnych do zrobienia pomiarów (1 osoba zazwyczaj wystarczy) i przy znacznie większym bezpieczeństwie dla operatora.
* Na podstawie własnej analizy i porównania
Podsumowanie
- Pomiar objętości mas ziemnych za pomocą metod fotogrametrycznych jest obarczony błędem pomiarowych rzędu 0,5% – 3,0%
- Obliczanie objętości mas z nalotu dronem pozwala na tworzenie cyklicznych bilansów i weryfikację postępu robót
- Pomiar za pomocą metod fotogrametrycznych jest szybki, nie wymaga wstrzymania prac budowlanych
- Efektem obliczania objętości hałd z drona jest gęsta chmura punktów oraz Numeryczny Model Terenu
- Praca z dronem to bezpieczeństwo pomiarów