
Geodezja to nauka o mierzeniu pozycji i odległości między punktami w przestrzeni 2D i 3D. Powstałe modele i mapy dostarczają niezbędnych danych dla projektów inżynieryjnych i budowlanych. Tradycyjne metody geodezyjne wymagają użycie nieporęcznego sprzętu do pomiaru punktów i precyzyjnego mapowania obszaru. Może to zająć wiele godzin fizycznej pracy w obszarach, do których dostęp może być utrudniony, niebezpieczny lub rozległy. Prawidłowo używane drony oferują znacznie szybszy i bezpieczniejszy sposób przeprowadzania bardzo dokładnych pomiarów lądowych z powietrza.
Jednak w dziedzinie, w której dokładność i niezawodność mają kluczowe znaczenie, wokół pomiarów dronami istnieje wiele kontrowersji. Badania wykazały znaczną oszczędność czasu, więc nie jest zaskoczeniem, że wielu geodetów jest sceptycznie nastawionych do danych, które dron jest w stanie wytworzyć, i mają ku temu dobre powody. Widzieliśmy na własne oczy wiele przypadków złych danych pochodzących z dronów.
Powszechnym błędem jest przekonanie, że każdy może uzyskać z drona dokładność pomiarową. W rzeczywistości latanie to tylko element układanki – do uzyskania wysokiej jakości danych wyjściowych potrzebne są umiejętności i doświadczenie w fotogrametrii.
Oto kilka zmiennych, które wpływają na wyniki jakościowe:
- Rodzaj i jakość drona
- Rozdzielczość aparatu
- Wysokość lotu
- Gęstość pokrycia terenu – roślinność, woda, piasek
- Wykorzystanie kontroli naziemnej i metody geolokalizacji
Zawód geodety jest niezwykle odpowiedzialny. Dlatego drony powinny być raczej traktowane jako wartościowe narzędzie ich pracy, które pozwala na większą efektywność. Mogą one wpłynąć na zmniejszenie ilości czasu na pomiary na miejscu. Jednak głębsze zrozumienie fotogrametrii jest niezbędnym wymogiem, aby osiągnąć dokładniejsze wyniki i zdobyć zaufanie innych geodetów i klientów.